Zayıflama İlaçları-Bitkisel Zayıflama Hapları Faydaları-Kilo Verdiren İlaçların Zararları

Zayıflama İlaçları-Bitkisel Zayıflama Hapları Faydaları-Kilo Verdiren İlaçların Zararları

Ülkemizde ve elbette dünyada insanların gelirlerinin artışı ve buna paralel olarak yaşam tarzı alışkanlıklarının değişmesi, bir de yüksek kalorili işlenmiş gıdaların da buz dolaplarını işgal etmesiyle birlikte toplumumuzda obezite ve fazla kilo sorunu adeta bir salgın hastalık gibi yayılmaya başladı. İnsanlar yaşamlarını belirli bir noktadan sonra ciddi manada etkilemeye başlayan ve tek kelime ile yaşam kalitelerini düşüren bu hastalıkla baş edebilmek için, bütçeleri yettiği kadar her türlü tedbiri ve yolu denemeye ve sonuç almaya çalışıyor. Bu yollardan bazıları, doğal yoldan zayıflamayı ve kilo vermeyi amaçlayan egzersiz, yeme içme kontrolü, hafif menülü ve uzun süreli doğal diyetler gibi bir takım doğal zayıflama yöntemleri iken bazıları ise zayıflama ilaçları, şok diyetler, bölgesel ve alternatif zayıflama yöntemleri gibi kolay yoldan hızlı bir şekilde zayıflama yolları olarak tanımlanabilir.

Konumuz zayıflama ilaçları ve özellikle zayıflama hapları hakkında bazı bilgiler vermek olduğu için diğer zayıflama yöntemleri bu yazıda incelenmeyecektir.

İnsanların kolay yoldan zayıflamak için kullandıkları zayıflamak haplarının bir kısmı sağlık bakanlığı izni ile üretilmektedir. Sağlık bakanlığı onaylı zayıflama hapları çok sınırlı sayıdadır ve ancak doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Bu ilaçların reçetesiz alınması kesinlikle mümkün değildir. Diğer yandan bakanlık onaylı zayıflama hapları olarak bilinen zayıflama ilaçlarının da bir çoğu da Tarım Bakanlığı onaylı olup bu ürünler aslında ilaç değil, sadece besin takviyesi dir. Ancak gıda takviyesi olarak satılan bu zayıflama ilaçları içerisinde şayet ilaç niteliği taşıyan bir takım sentetik maddeler ve enzimler var ise bu durumda sağlığa zararları olduğundan söz edilebilir.

Bu nedenle bir zayıflama ilacı alırken içerdiği maddelerin neler olduğu, hangi bakanlıktan onaylı olduğu, daha önce kullananların yorumları faydaları ve zararları hakkında iyice bilgi edinmeden kesinlikle o ürünü kullanmayın. Neticede insanların gözünü günümüzde para hırsı bürümüş durumda ve insanlar biraz daha fazla kazanabilmek için diğerlerinin sağlığı ile oynamaktan çekinmiyorlar.

Bu arada zayıflama kremleri, bölgesel inceltici jeller ve diğer ürünleri zayıflama ilacı olarak değerlendirmiyoruz. Burada önemli olan draje hap olarak yutularak sindirim sistemini ve mide bağırsakları etkileme potansiyelinin olmasıdır.