Zayıflamak Için Alınması Gereken Kalori Miktarı

Zayıflamak Için Alınması Gereken Kalori Miktarı

Kilo vermenin sıkı bir beslenme ve egzersiz programının bir arasa uygulanmasıyla başarılabileceğini hatırlatarak bu yazıya başlayalım. Ama zayıflamak için herşeyden önemlisi vücudumuzu ve metabolizma hızımızı iyi tanımaktan geçmektedir. Kendi bünyesel özelliklerimizi iyi tanımamak kilo verememek ve hatta istemeden de olsa şişmanlamak ile eşdeğerdir. Zayıflamak için alınması gereken günlük kalori miktarı ise aslında zayıflamanın püf noktası olarak beslenme uzmanlarınca tanımlanmaktadır.

Bunun için öncelikle bazal metabolizma hızı kavramını öğrenmemiz gerekiyor. Bazal metabolizma, kişinin uyku sırasında bedensel işlevlerini sürdürebilmesi için gerekli olan metabolizma faaliyetlerine verilen isimdir. Bu hız aynı zamanda vücudun işlevlerini sürdürebilmesi için gerekli olan enerji miktarını kalori cinsinden öğrenebilmemize de yardımcı olur.
Bazal metabolizma hızı düşük olan kişilerin yediklerinin yağa dönüşme riski bir hayli yükseltir. Bu noktada zayıflamak için alınması gereken minimum kalori miktarının bazal metabolizma hızı ile birebir ilişkili olduğunu söyleyerek devam edelim.

Kilo vermek için alınması gerekli olan kalori miktarını etkileyen ikinci etken, yapılan egzersizler ve spor hareketleridir. Spor yapan kişilerde hem spor veya egzersiz yapmaktan kaynaklı bir kalori harcaması olur hem de kişinin bazal metabolizma seviyesi yükselir. Yani egzersiz yapan kişiler, yapmayanlara nazaran uykudayken bile daha fazla enerji harcarlar. Bu noktada zayıflamak için yapılacak şeylerin başında ,haftada en azından 3 kez 35 er dakika tempolu yürüyüş veya 1 saat normal tempoda yürüyüş yapılması gerekmektedir.

Zayıflamak için tüketilmesi gereken kalori miktarı, cinsiyet, yaş ve vücuttaki kas oranı gibi diğer etkenler ile de doğrudan ilişkilidir. Bir kadının günlük kalori ihtiyacı ( fiziksel aktivite yapmayan bir kadını kastediyoruz) ortalama 1700 kalori iken bu miktar aynı yaştaki bir erkekte ortalama 500 kalori daha fazla olacaktır.

Kısacası zayıflamak için alınması gereken minimum kalori miktarı tamamen sizin bünyesel özellikleriniz ile yakından ilişkilidir. Fazla egzersiz yaparsanız vücudun enerji tüketimi arttığı için ihtiyacınız olan kalori miktarı da doğrudan artacaktır. Veya diyet yaparak yediklerinizi kontrol altına alırsanız vücudun enerji harcama düzeyi değişmese bile besinler yoluyla alınan kalori azalacağı için bu durum da zayıflamaya yol açacaktır.