Alıç Sirkesi Zayıflatırmı: Alıç Sirkesiyle Zayıflama

Bugün sizlere en az elma sirkesi kadar kilo vermeye ve sağlığa faydalı bir meyvenin sirkesinden bahsedeceğim. Bu meyvenin adı alıç. Anadolumuzda doğada kendiliğinden yetişebilme ve meyve verebilme özelliğine sahip bir ağaç olan alıç ağacının verdiği bir meyvedir alıç. Oldukça lezzetli ve etli bir meyvesi olan alıç tok tutucu, bol lifli yapısı nedeniyle hem metabolizması yavaş çalışanlar için metabolizma hızlandırıcı etkisi olan bir yemiştir hem de sindirim sistemini çalıştırıp vücuda verdiği kaloriden daha fazlasını harcatma özelliği olan bir besindir. Alıç turuncu renge çalan bir sarı renge sahip meyvedir. Alıcın gerçekten kalorisi oldukça düşüktür ve bir insan saatlerce alıç meyvesi yese bile kolay kilo alamaz.

Ancak alıcı zayıflama amacıyla kullanacaksanız bir de alıçtan yapılan alıç sirkesini denemenizi tavsiye ederiz. Alıç sirkesi polifenol bileşikler adı verilen antioksidanlar bakımından son derece zengin bir sirkeye sahiptir. Bu özelliğiyle toksin atıcıdır. Vücutta stres, çevresel şartlar, sigara, alkol ve yaşlılık gibi nedenlerle biriken toksinleri en doğal yoldan atmak için alıç sirkesi tüketmeniz yeter de artar.

Ancak alıç sirkesinin en önemli özelliği açlığı bastırması ve uzun zaman boyunca vücudun kan şekerini dengede tutarak tokluk hissi oluşturmasıdır. Normal şartlarda özellikle glikoz ve karbonhidrat bakımından zengin besinler tüketildiğinde bu besinlerin kanda insülin düzeyini hızla artırdığı ve daha sonrasında da aynı hızla düşürdüğüne şahit oluruz. Bu durum da şekerli besinleri ne kadar tüketirsek tüketelim açlık hissinin daha da şiddetlenmesine ve bir türlü tokluk hissini vücudumuzun oluşturamamasına neden olur. İşte alıç sirkesi ve meyvesi, kandaki insülin düzeyinde ortaya çıkan bu ani sıçralamalara engel olur ve kan şekerini düzenler. Şimdi çoğu okur kan şekerinin düzenlenmesiyle zayıflama arasında ne gibi bir ilişki olabilir diye sorabilir. Alıç sirkesi içtiğinizde insülin dengede olacağı için beynin açlık merkezine sinyal gitmiyor ve gereksiz yere kalori alma ihtiyacı duymuyorsunuz. Kısacası içildikten sonra birkaç saat boyunca iştahı kesiyor ve bu sayede doğal zayıflama ya yardımcı oluyor.

Alıcın faydaları bununla da sınırlı değil.

  • Kalp dostu meyve olarak bilinen alıç, yüksek tansiyona iyi gelir, kalp ağrısı (angina) gibi şikayetleri olan kişilerin ve kalp krizi geçirme riski genetik olarak var olanların muhakkak bolca alıç meyvesi yemeleri veya alıç sirkesi içmelerini öneriyoruz.
  • Damar açıcı etkisi nedeniyle iktidarsızlık, cinsel soğukluk, sertleşme problemleri olanlara da alıç yemelerini tavsiye ediyoruz.
  • Özellikle sindirim sistemi sorunları, mide ve bağırsaklarda gaz problemi olan kişilerin alıç tüketmelerinde fayda vardır.
  • Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kan şekerini dengeler ve zayıflamaya yardımcıdır.
  • Kolesterol ve tansiyon düşürücü etkisi de vardır. Ama elbette alıcın faydaları bununla da sınırlı değildir. Genel sağlığa katkısı çok fazla olan bu meyveyi bolca tüketmeliyiz.

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılr?

Diğer meyve ve sebzeler gibi alıcın sirkesi de klasik yöntemlerle yapılır. Turşu haline getirilen alıca sirke suyu dökülür ve fermantasyona bırakılır. Ortalama 3-4 ay kapalı loş bir ortamda ağzı hava almayacak biçimde kapalı bir kapta tutulan alıç sirkesinin oluşması beklenir.