Ödem söktürücü bitkiler ve çaylar: ödem söktürücüler, ödem atıcı otlar

Zayıflamak için iki temel yöntem izleriz. Bunlardan birincisi yağ yakarak zayıflamak, ikincisi ise su ve ödem atarak zayıflamaktır. Vücutta kilo yapan fazla yağ dokularının bulunması kadar, ödem ve fazla suyun birikmesi de sağlık açısından faydaları yerine zararları ve yan etkileri ile suyu ön plana çıkartmaktadır. İşte bu nedenle vücuttan fazla ödemi atan bir takım bitkisel kürlere ihtiyaç duyulmaktadır. Ödem sökmek için ise doğal olarak ödem söktürücüler denilen bir takım bitkiler ve bitkisel çaylar kullanılmaktadır. Bunlardan hangileri kilo vermek için faydalıdır bir göz atalım:

Mısır püskülü: mısır püskülü lif bakımından çok zengin ve vücuttaki fazla suyu çeken selülit çok zengin bir bitkisel maddedir. Mısır püskülünün kullanımı değişik biçimlerde olabilir; mısır püskülü suyu, mısır püskülü çayı ve mısır püskülü salatası biçiminde değişik kullanım yöntemleri mevcuttur.

Defne yaprağı: Defne yaprağı da aynen mısır püskülü gibi ödem atıcı ve ödem söktürücü etkiye sahiptir. Ancak defne yaprağı bunu içerisindeki bitkisel enzimlerle başarmaktadır. Müshil etkisi oluşturan defne yaprağı çayı, değişik ödem sökücü çaylar ile karıştırılarak ta içilebilir. Defne yaprağı, salatalarda da kullanılabilir.

Kiraz sapı: Kira sapı, tam manasıyla ödem sökücüler arasında önde gelmektedir. Kirazın yenmeyen kısmı olan kiraz sapı, çay olarak demlenerek tüketilebilir. Ödem atıcı bitkiler arasında kiraz sapı, bölgesel zayıflama amacıyla kullanılabilen bir bitki çayıdır.

Maydonoz sapı: Maydanoz sapı da içerdiği uçucu bitkisel yağlar ile iyi bir ödem atıcı bitkidir. Maydonoz sapı genellikle bitki çayları ile karıştırılarak, ödem atıcı çay olarak ya da maydonoz sapının kaynatılmış suyu içilerek ödem atıcı etkisinden faydalanılabilir.

Tarçın kabuğu: Tarçın da ödem atıcı baharat olarak yağ yakıcı ve kilo verdiren özelliklere sahiptir. Yeşil çay zayıflama içeceğine bir kırıntı kabuklu tarçın koymanız yeterli olacaktır.

Isırgan otu: Zayıflatan bitki olarak bilinen ısırgan otunun bu etkisi ödem söktürücü otlar ve ödem söktürücü bitkiler arasında olmasından kaynaklanmaktadır. Aç karnına içeceğiniz ısırgan otu, vücuttan su atmak içi kullanılmaktadır.

Ödem söktürücü meyveler: karpuz, greyfurt, ananas portakal gibi meyvelerin vücuttan ödem atıcı etkisi bilinmektedir.

Ödem söktürücü otlar, tere otu, dere otu, dulavrat otu, nane, adaçayı, gibi otlar da vücuttaki fazla suyu dışarı atma yeteneğine sahiptir.

Bunun haricinde vücutta ödem yapan bitkiler vardır. O konuyu da ….. yazımızda bulacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir