Üzüm sirkesi, her ne kadar elma sirkesi gibi yaygın bir biçimde bilinmese de, Elma sirkesi kadar etkili bir bitkisel zayıflama ve kilo verme içeceği olarak kullanılmaktadır. Üzüm sirkesinin nasıl olup ta kilo vermeye yardımcı olan bir içecek olabileceğini bu yazıyı okuduktan sonra daha iyi anlayacaksınız. Üzüm Sirkesi ile olarak ilgili beslenme uzmanları kilo kaybını hızlandırdığı ve zayıflama sağladığını söylerler. Bu yazıda üzüm sirkesi zayıflatırmı sorusuna cevap arayarak üzüm sirkesi nasıl zayıflatır ın bilgisini sizlerle paylaşacağız.

Üzüm sirkesinin zayıflama ve kilo vermeye faydaları nelerdir?

Üzüm Sirkesi İştah Kesicidir:

Üzüm sirkesinin zayıflatan etkileri ve faydaları arasında en fazla dikkat çekenlerden birisi de iştah kesici olmasıdır. Üzüm meyvesinin lifli yapısında bolca bulunan pektin enzimi, üzüm sirkesine de geçmekte ve midede tokluk hissi oluşturarak karında doygunluk duygusu yaratmaktadır. Özellikle yemeklerden 1 saat önce bir yemek kaşığı üzüm sirkesi, su ile karıştırılmalı ve aç karnına içilmelidir.

İsveç’in Lund üniversitesinde yapılan bir bilimsel araştırmada üzüm sirkesinin iştah kesici olduğu bilimsel deneylerle de ispatlanmıştır. Bunun nedeni ise üzüm sirkesinde bulunan bir diğer bitkisel meyve asidi olan asetik asit tir. Gerek pektin gerekse asetik asit, iyi bir iştah kesici etki oluşturan fitokimyasallar arasındadır.

Suda eriyen bir kimyasal madde olan pektin, mideye geçerek midedeki tokluk sinyali gönderen sinirleri uyarır. Üzüm sirkesi aynı zamanda şeker ya da tatlı krizi denilen ve kan şekerinin düşmesi nedeniyle ortaya çıkan duruma da engel olur.

İsveçteki araştırmada 12 sağlıklı gönüllüye 3 birim değişik yoğunlukta üzüm sirkeli su verilmiş ve tokluk hissinin yemekten önceki 2 saatte başladığı ve son 1 saatte doruk noktasına çıktığı görülmüştür.

Üzüm Sirkesi metabolizmayı hızlandıran bir içecektir?

Üzüm sirkesi aynı zamanda metabolizma hızını da artırarak vücudun daha fazla kalori harcamasına ve yağ yakımına zemin hazırlar. Bunun da temelinde üzüm sirkesinde bulunan asetik asit yatmaktadır. Astetik asit, yemeklerdeki demir emilimini artırarak kanın oksijen taşıma kapasitesini yükseltmekte ve hücrelere daha fazla oksijen gitmesine neden olmaktadır. Hücrelere normalden daha fazla oksijen gitmesi ise hücrelerin daha fazla enerji harcama ve kalori yakması manasına gelmektedir.
Bu da kilo verme (zayıflama) olarak sonuçlanmaktadır.

Bizler dinlenme esnasında iken hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonları, metabolizma hızının düşmesine engel olurlar. Üzüm sirkesi içerisinde bulunan enzimler, sindirim esnasında proteinlerin daha fazla kana karışmasını sağlar ve bu da büyüme hormonu salgısının artışını tetikler. Bu da uykuda iken metabolizma hızını artırarak uykuda zayıflama sağlamaktadır.

Protein, aynı zamanda vücudun insülin hormonu salgılayabilmesi için de gereklidir. İnsülin hormonu glikozu enerjiye dönüştüren ve metabolizmayı canlı tutan bir hormondur. Üzüm sirkesi bu nedenle insülin hormonu salgısının artmasına neden olarak zayıflama sağlamaktadır.

Üzüm sirkesi psikolojik açıdan kendinizi iyi hissetmenizi de sağlar

Üzüm sirkesi sindirim esnasında proteinlerin hazmedilmesini sağladığını az önce söylemiştik. İşte üzüm sirkesinin ihtiva ettiği Triptofan(Trp,W) proteinleri, bizlerin mutluluk hormonu olarak bildiği serotonin hormonu içerir. İnternette serotonin içeren yiyecekler, ya da serotonin içeren besinler arıyorsanız üzüm sirkesini muhakkak denemelisiniz. Stresli kişilerin kendilerini kalorili yiyecekler e verdiklerini düşünürsek üzüm sirkesi bu yönüyle de gereksiz kalori alımının önüne geçmektedir.

Üzüm Sirkesi Hazımı Kolaylaştırır
Üzüm sirkesi yiyeceklerin sindirim sisteminde daha iyi hazmedilmesine yardımcı olur. Üzüm sirkesi sayesinde bağırsaklarda daha az yağ kana karışır bu da zayıflamak için gerekli bir ayrıntıdır.

Üzüm sirkesi sayesinde vücudun su dengesi sağlanır ödem atılır.

Araştırmalara göre üzüm sirkesi içerisinde bolca yer alan potasyum minerali, vücudun sodyum dengesini sağlamakta ve vücudun sodyum dengesizliği nedeniyle fazladan tuttuğu ödemlerin atılmasını sağlamaktadır. Bu aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan suyun da vücuttan atılmasına engel olmaktadır. Sodyum vücudun su tutmasının en önemli nedenidir ve özellikle tuzda, işlenmiş yiyeceklerde bol bulunur. O nedenle diyetlerde işlenmiş gıdalar ile aşırı tuz tüketimi kilo vermeye engel olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir