Zayıflatan yiyecekler ve kilo verdiren besinler, gıdalar, zayıflatan meyveler sebzeler

Mucize zayıflatan yiyecekler ile zayıflamak ister misiniz? Şayet siz de zayıflatan bitkiler ile kilo vermek isterseniz, kalori bakımından fakir, ancak besleyicilik açısından çok zengin olan bu yiyecekler ile bir bitkisel zayıflama kürü yapmanıın zamanı gelmiş demektir.

Elma ile zayıflama-Elma yemek zayıflatırmı?
Elmanın faydaları hakkında çok şey söylendi. Kısaca toparlamak gerekirse yüksek oranda bitkisel lif içermesi ve ol sulu olması, elmayı ve özellikle yeşil elma, ara öğünlerde açlık bastırıcı yiyecek olarak kullanılan değerli bir meyve türüdür. Orta boy bir yeşil elmanın % 85 i su; %5 i ise suda çözülebilen bitkisel liflerden oluşmaktadır. Elmada bulunan flavonoidler, kanseri önlemekte, kalp, akciğer, damar hastalıklarının ortaya çıkma riskini önemli ölçüde düşürmekte, kolesterol den kaynaklanan sıkıntı ve sorunları da hafifletmektedir.

Yumurta ile zayıflama-Yumurta yemek zayıflatırmı?

İyi bir protein kaynağıdır. ABD deki bir araştırmada sabah kahvaltılarında 2 adet haşlanmış yumurta yiyen kişilerin gün sonunda 400 kalori daha az yemek yediği görülmektedir. Kilo kontrolü amacıyla da bolca kullanılabilecek olan tavuk yumurtası, omega 3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir.

Karnıbahar ile zayıflama-Karnıbahar yemek zayıflatırmı?
Kanıbahar da bolca lifli yapıda olması ve çok düşük kalori ve enerhi ihtiva etmemesi nedeniyle diyet uygulayanlarca sık bir biçimde tüketilmesi tavsiye edilen bir sebzedir. Karnıbahar yiyemeyenler için brokoli br ıspanak ta denenebilir.

Yoğurt ile zayıflama-Yoğurt yemek zayıflatırmı?
Yoğurt bir süt ürünüdür ve kalsiyum minerali bakımından oldukça zengindir. Kalsiyum kanda, yağ yapımı ve depolaması sürecini bayağı ağırlaştırmakta ve metabolizmayı hızlandıran yiyecek vazifesini görmektedir.

Yulaf ezmesi ile zayıflama-Yulaf ezmesi zayıflatırmı?
Özellikle sabah kahvaltılarında yağsı süt ile yulaf ezmesi tüketilirse daha düşük bir vücut kitle endeksine sahip olacağınızı müjdeleyebilirim. Yulaf ezmesi, çavdar ile birlikte tahıllar arasında en düşük kaloriye ve en yüksek kepek oranına sahip yiyecektir. Yulaf ezmesi içerisindeki kepekler, bolca bitkisel lifler barındırır. Uzun süreli tokluk hissi ve metabolizmayı hızlandırmak için yulaf ezmesi tüketmenizi tavsiye ediyorum. Yulaf ezmesi aynı zamanda son derece besleyicidir. İçerisinde çok yüksek oranda bulunan protein nedeniyle çocuklar için boy uzaması amacıyla boy uzatan besinler olarak kullanılabilir.

Yer fıstığı ile zayıflama-Yer fıstığı zayıflatırmı?
Yer fıstığı gün içerisinde fazla yemek yemenizi önleyen, mideyi dolu yapan, iştah kesen bir yiyecektir. Yer fıstığı sadece zayıflamak için değil, kilo kontrolü için de tüketilebilir.

Sebze çorbası ile zayıflama-Çorba içmek zayıflatırmı?

Çorbalar, iyi bir zayıflama ve kilo verme şeklidir.günde 2 kase sebze çorbası içen kişilerde 6 ayda verilen kilo miktarının 5-10 kilo arası olduğu görülmüştür. Çorbanın zayıflatıcı etkisinden azami derecede faydalanmak için her bir kase çorba ile birlikte 3-4 bardak su içiniz.

Balık eti ile zayıflama-Balık yemek zayıflatırmı?
Avustralya da yapılan bir araştırmada balık etinin 38 yaygın besin türü arasında en fazla doyurucu (tokluk hissi oluşturan) yiyecektir Özellikle akşam yemeklerinde kırmızı et yerine balık eti yerseniz % 15 daha az kalori almış olursunuz. Balığın iştah kesici olmasının 2 nedeni vardır. Bunlardan birincisi, proteince zengin olmasıdır. Proteinler diğer besin gruplarına nazaran daha geç sindirilirler ve daha fazla midede dururlar. İkinci olarak ta balık eti kokusunun iştah kesici ve doygunluk sağlayıcı olmasıdır. Balık yemeği hazırlarken soya fasülyesi, zencefil ve limon gibi zayıflatan yiyecekler’den bolca faydalanınız.

Bulgur ile zayıflama-Bulgur zayıflatırmı?

Yüksek oranda lifli yapısı ile bulgur pilavı, hem doyurucu ve tok tutucu, hem de düşük kalori miktarına sahip bir yiyecektir. Pirinç ve ekmek gibi kilo aldıran yiyecekler yerine bulgur tüketerek hem tahıllardan elde edilmesi gereken günlük karbonhidrat ve B6 ve E vitamini, demir minerali ve protein ihtiyacınız karşılanır, hem de bulgur içerisinde yer alan diyet fiberleri ile insülin dengesi sağlanarak kan şekerinin düşmesi engellenmiş olur. Bu da doygunluk hissi ve daha az kalori alımı demektir. Diğer bir ifadeyle bulgur yemek zayıflatırmı derseniz bunun cevabı olumludur.

Salata ile zayıflama-salata yemek zayıflatırmı
Diyet denilince birçoklarının aklına diyet gelmektedir. Ancak salata olarak hayal ettiğiniz şey, domates ve üçbeş yeşillikten ibaret ise bu kesinlikle zayıflamak için işe yaramayacaktır. Doğru malzemeler ile yapılan bir salata, hem düşük kalorisi ile kilo almaya engel olarak, hem de içerisindeki lifler, bitkisel esansiyel yağlar ve proteinler ile doygunluk hissi ile sağlıklı bir beslenme ve diyet listesi oluşturacaktır. Amerikanın ünlü üniversitelerinden Penn State Üniversitesinde kadınların salata ile yemeğe başlamalarının öğün başı 120-150 kalori daha az alıma neden olduğu ve bunun 1 ayda 3 kilo kadar zayıflama sağladığı ortaya çıkartılmıştır.

İPUCU: Roka, tere veya ıspanak ı salatalarda ağırlıklı olarak kullanın. Bu otlar, marula göre daha fazla demir, kalsiyum, C vitamini ve folat içermekle kalmaz aynı zamanda lezzet verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir