Lahana Çorbası Diyeti ile 1 haftada 5 kilo verme ve zayıflama: Lahana Çorbası Tarifi

Zayıflama amacıyla kullanılan öyle bazı diyet listeleri vardır ki bu diyetler zayıflamak için tüm dünyada kendini kabul ettirmiş önemli diyetlerdir. İşte lahana çorbası diyeti de tam manasıyla bu tarz bir bitkisel diyet türü olarak öne çıkıyor. Şİmdi lafı uzatmadan hemen Lahana Çorbası Diyetinin ana yemeği olan Lahana çorbası nasıl hazırlanır ve gerekli malzemeler nelerdir onlara bir göz atalım
– Yarım Baş Lahana
– 6 büyük yeşil soğan
– 2 adet yeşil biber
– Mümkünse 1 kilo taze domates, mümkün değilse 1-2 konserve kutusu dilimlenmiş domates
– 3 adet Havuç
– 300 gram Kültür Mantarı
– 1 demet Kereviz
– 1 yada 2 küp bulyon (isteğe bağlı)
– 1 litre su
Ayrıca lahana çorbasına tat ve çeşni katmak için tuz, biber, maydanoz, köri, sarımsak tozu, vb baharatlar katabilirsiniz.

Lahana Çorbası nasıl Yapılır?

Lahana Çorbası Diyeti

Lahana Çorbası Diyeti

Yeşil Soğanları dilimleyin ve ufak bir tencereye koyarak çok az yağda pişirin. Dana sonra ortadan ikiye ayırarak buharda yumuşattıktan sonra ince dilimleyerek tencereye atın. Yeşil biberlerin tohumlarının temizlenmesi de gereklidir.

Sıra geldi Lahana’ya: Lahananın dış yapraklarını çıkadıktan sonra ince dilimlere bölüyoruz. ve tencereye atıyoruz. Daha sonra tencereye dilimlenmiş havuçları koyuyoruz. Mantarları da doğradıktan sonra baharatlar, köri, bulyon, ve çok az tuz ilave ediliyor. Tencerede bu sebzeler lahana ile birlikte bir güzel karıştırıldıktan sonra üzerine 12 bardak su döküyoruz. 2 saat kadar tencere, kısık ateşte kaynatılacak ve lahana çorbamız hazır olacaktır.

Hatırlatma: Aşağıda diyet menüsü verilecek olan Lahana Çorbası Diyeti, sadece 7 gün uygulanacaktır. İkinci bir lahana diyeti zayıflama kürü için 2 hafta ara vermek gereklidir.

Lahana Çorbası Diyeti Günlük Menüleri:

1. Gün:
Meyve: Dilediğiniz kadar meyve yiyebilirsiniz (muz hariç). İlk gün sadece lahana çorbası ve meyve tüketilecek. İçecek olarak ta şekersiz çay, yeşil çay, kahve, kızılcık suyu ve su içmek serbesttir.

2. Gün:
Sebze: Bugün yorulana kadar taze ve çiğ sebzelerden tüketebilirsiniz. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, ilgi alanımız olmalıdır. Özellikle kuru fasulye, bezelye ve mısır dan uzak durmalısınız. Lahana çorbası tabi ki günlük diyet menümüzün bir parçası olacak. Akşam yemeğinde iri bir patatesi fırında pişirip tere yağlayarak yiyerek bu şekilde kendinizi ödüllendirebilirsiniz.Bugün meyve yemek yasaktır.

3. Gün:
Bugün 1. ve 2. günün karışımı bir gün olacak. Sebze meyve ve Lahana çorbası tüketilmesi serbest. Ama patates yemeyeceksiniz.

4. Gün:
Muz ve yağsız süt gününe hoş geldiniz. İstediğiniz kadar süt içebilir ve gün boyunca 8 adet muz tüketebilirsiniz. Bu günün lahana diyetinin ilk 3 gününde had safhaya çıkan şeker krizini önemli ölçüde yok edeceği bir gün olduğunu sizlere müjdeleyelim.

5. Gün:
Dana eti ve Domates: yarım kilo yağsız domates ile 6 adet taze domatesi gün boyunca yiyeceğiz. Kırmızı Et tüketiminden dolayı yükselen kandaki ürik asit oranını da günlük 8 bardak su içerek kontrol altına alacağız. Gün boyunca 2 kase Lahana çorbası içeceksiniz. Ayrıca kırmızı etten hoşlanmayanlar için piliç ya da hindi eti de tercih edilebilir. Yine sadece bugüne has olmak üzere dana eti yerine diyet boyunca 1 kez balık eti de tüketilebilir. Ancak 6. gün için balık tüketimi yasaktır.

6. Gün:
Dana eti ve Sebze: Biliyorum dünden beri içiniz dışınız dana eti ile doldu ama bugün de dana eti ve sebze tüketmeniz gerekiyor. Yine 2-3 dilimden oluşan biftek, ve yanında bol yeşil yapraklı salatalar bugün içerisinde tüketmenize izin verilen yiyecekler olacak. Ancak patates yasak. Lahana çorbasını da en az 1 kase olacak şekilde bugün tüketmeniz gerekiyor.

7. Gün:
Esmer pirinç, şekersiz taze sıkılmış meyve ya da sebze suyu bugünün menüsü olacak. Gün boyunca sabah kahvaltısı dahil herhangi 2 öğünde 1 er kase Lahana Çorbası içebilirsiniz.

Lahana Çorbası Diyetinin Zararları, Faydaları, Yan Etkileri Nelerdir?

Lahana Çorbası Diyeti aslında meyve sebze ve et içeriği ile oldukça besleyici bir diyet listesidir. Bir çok kişi Lahana Çorbası Diyeti ile bir haftada 5-6 kilo verme tecrübesi yaşadıklarını söylüyorlar.

Bununla birlikte bu diyet çabuk zayıflatan şok diyet türünde bir diyet listesi olduğu için 1 haftadan fazla uzatılmamalıdır. Şayet uzatılacaksa da 14 günlük bir aranın ardından Lahana Çorbası Diyeti ne devam edilmelidir. Lahana Çorbası Diyeti bilhassa protein, vitamin ve karbonhidrat kısıntısına gittiği için daha fazla uzatılmasının sakıncalı olduğu bir diyet listesidir.

Son olarak ekleyeceğimiz husus, Lahana Çorbası Diyeti uygulamanın çocuklara tavsiye edilmediği ve sadece yetişkinler için uygun bir Diyet Listesi olduğudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir