ip atlayarak zayıfladım- ip atlama zayıflama

İp atlamak zayıflatırmı hiç aklıma daha önce gelmemişti. Son zamanlarda bir arkadaşımın evinde değişik zayıflama egzersizleri yaptığını duymuştum. Dün akşam evinde altın günü için gittiğimizde salonda bir koşu bandı ve bir de atlama ipi gördüm. Arkadaşıma bu ip ile ne yaptığını sorduğumda gayet serinkanlı bir şekilde ip atlayarak zayıflama egzersizi yapıyorum dedi. Açıkçası aklımda ip atlamak zayıflatırmı sorusu ve şüphesi vardı. Ben de arkadaşıma anlat şu işi dedim. Günde 30 dakika kadar ip atlayarak hem formunu koruduğunu hem de kilo verme ve zayıflama sağladığını söyledi. Ben de internetteki yabancı egzersiz ve zayıflama sitelerinden bir araştırma yaparak önemli bilgiler elde ettim ve sizinle paylaşıyorum:

İp atlamak, bilinen en zararsız ve faydalı egzersiz türleri arasında yürüme egzersizleri ile birlikte ilk sırada gelmektedir. İp atlamanın faydaları hakkında kısaca bir bilgi vererek ip atlayarak nasıl zayıflanır sizlere aktaracağız.

* İp atlamak her şeyden önce hareketsiz bir yaşam sürenler için gerçekten inanılmaz fayda sağlayan bir kardiyo egzersizi dir. Kardiyo egzersizleri nedir diye sorarsanız şöyle bir tanım yapabiliriz ” Kardiyo egzersizleri, nabızı yükselten ve kalbin çalışma performansını uzun bir süre yüksekte tutan, buna karşın kalbi yormayan hareketlerdir.” İp atlama da yürümek, koşmak, yüzmek gibi oldukça etkili bir egzersiz türüdür.

* Ucuz bir egzersizdir: sadece 1 adet atlama ipi ile gerçekleştirebilirsiniz. Başka bir ekipman ve zayıflama aletleri vs gerektirmez.

* İp atlamak zor bir egzersiz değildir ve öğrenmesi çok kolaydır. Bir çocuk bile 5 dakikada ip atlamayı öğrenebilir

* İp atlayarak saatte 1000 kalori yakılabilir. Ancak normal bir tempoda bile 1 saatte 500 kalori harcamak işten bile değildir.

* İp atlamak için spor ve aerobik salonu gerektirmez.

* İp atlama egzersizi, kalp ve damar dostudur ve yaşlanmayı geciktirir. Özellikle kalp damarlarının yeteri kadar oksijen almasını sağladığı için sigaranın zararlarını da büyük oranda önler. Ayıca eklem, kas ve kemik gelişimini hızlandırır. Küçük çocukların ip atlama alışkanlığı kazanması, boy uzatmak için önemlidir.

İp atlayarak zayıflamak için sadece iyi bir yürüyüş ayakkabısı, eşofman takımı, ve ip gerekmektedir. Hemen her yerde yapılan bu zayıflama hareketi, 3 metrekarelik dar bir alanda kolayca gerçekleştirilebilir.

İp atlamak zayıflatır mı-ip atlamanın zayıflamaya etkisi nedir?

İp atlamak günde yarım saatten az olmamak kaydıyla düzenli olarak uygulandığında tüm vücudu incelten ve yağ yakan etkili bir zayıflama hareketi olarak öne çıkmaktadır. Özellikle kalça eriten ve basen incelten zayıflama hareketleri arıyorsanız kesinlikle ip atlamayı bir deneyin. Sabahları erken saatlerde yapılan ip atlama hareketleri, metabolizmayı gün boyunca en üst sahfada tutacak ve daha fazla kalori yakmak için size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

6 Yorum

 1. İp atlamak isteyen cocuk

  Size cok tesekkür ediyorum. Cok güzel bilgiler paylasmıssınız. Bize bunu sundugunuz icin bunu okuyan herkes adına sizlere bir kere daha tesekkür ediyorum :)

  Reply

 2. evet kesinlikle doğru arkadaşlar ben bir ayda her gün 1 saat ip atlayarak tam 5 kilo verdim. tabi bunun yanında ip atladıktan sonra protein ağırlıklı beslenmek şekerden uzak durmak gerek. deneyin farkı göreceksiniz. sadece 1 saatinizi ayırın inanın diğer bütün egzersizlerden daha çabuk sonuç veriyor.

  Reply

 3. bence de

  Reply

 4. Arkadaşlar mesela her saat başı 100 tane atlasak faydası olurmu

  Reply

 5. bende denedim 10 ayda yaklasik 20kilo verdiim ve suan 70kilodan 50kiloyum herkese tavsiye ederim

  Reply

 6. Ya hu ben 100 tane atlarken iflahim kesiliyor.nasil 1 saat atlicam

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir