yağ yakıcı haplar: yağ yakıcı hapların zararları faydaları
Termojenik haplar olarak ta bilinen yağ yakıcılar, doğru kullanıldığında zayıflamak için etkili bir yöntem, yanlış kullanıldığında da sağlığı riske atan bir tehlikedir. Öncelikle yağ yapıcı haplar kullanacaksanız bir hastaneye gidip tiroid hormonu seviyesini ölçtürmenizi ve bir check up testinden tavsiye ederim. Genellikle bir çok kişide hipotiroidi rahatsızlığı (hipotriodizm) gizli olarak seyreder ve guatır büyümesine neden olur. Bu kişilerin fazla kiloları tiroid hormonunun yetersiz salgılanmasından dolayı oluşmaktadır. Tiroid hormonu yetersizliği olanlar çabuk yorulurlar ve hareket etmeyi sevmezler. Bu da zamanla obezite ya da fazla kilo sorununa yol açabilir. O nedenle belki de yağ yakıcı haplara ihtiyaç duymadan hormon tedavisi ile sonuca ulaşabileceksiniz.

Yağ yakıcı hapların metabolizmayı hızlandırdığı ve hızlı zayıflama sağladığı doğrudur. Ancak yağ yakıcı hapların zararları ve yan etkileri de mevcuttur ve bazen bağımlılığa kadar gidebilen etkiler gösterebilir. Tabi biz burada efedra içeren yağ yakıcılardan bahsediyoruz. Yoksa izin verilmiş bitkisel maddelerin bu tür zararları olmaz

Efedrin Nedir?
Efedrin bir tür kimyasal madde yani alkoloid olup vücudun metabolizmasını hızlandıran etkileri olan bir biyokimyasal bileşiktir. Efedrin in tehlikeli olmasının nedeni, metanfetamin adı verilen bir enzim taşımasıdır. Metanfetamin maddesi, kullanan kişiye güçlü ve enerjik hissi verir. Psedöefedrin de efedrinin başka bir türüdür ve aynı etkiye sahiptir. Kalbi yeteri kadar güçlü olmayan kişilerde kalp krizine neden olabilmektedir. Gazetelerde duyduğunuz “zayıflama hapları öldürdü” türünden haberlerin arkasında efedrin içeren illegal ilaç kullanan hastalar yatmaktadır.

Sinefrin Nedir

Sinefrin de yağ yakıcı haplarda kullanıldığında zararları olabilen bir kimyasal bileşiktir. Tıpkı efedrin gibi kan basıncını yükseltir ve metabolizmayı hızlandırır. Ancak bu maddeler steroid dediğimiz doping maddeleridir ve zayıf bünyelerde kalbi zorlayabilir.

Doğal bir yağ yakıcı termojenik bileşik arıyorsanız kafein akla gelir. Ancak kafeinin de fazla tüketilmesi durumunda uykusuzluk problemine yol açtığı bilinmektedir. Zaten termojenik yap yakıcıların genel yan etkileri arasında uykusuzluk ve enerji bindirmesi sorunu hep vardır. Uykusuzluğun bağışıklık sistemini zayıflattığı bilinir. Derin uyku sırasında özellikle gün içerisinde yorulan kas hücreleri onarılmakta ve hücrelerde biriken toksinler vücuttan atılmaktadır. Yağ yakıcılar uykusuzluğa neden olduğu için uzun kullanımlarda kronik yorgunluğa ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açarlar.

Benim şahsi tavsiyem yağ yakıcılardan uzak durmanızdır. Bitkisel zayıflama kapsülleri ile ve diyetle, zayıflama egzersizleri, zayıflama aletleri ile daha doğal ve kalıcı zayıflamayı denemelisiniz. Özellikle kas yapan dayanıklılık antrenmanları, en doğal metabolizma hızlandırıcıdır. Ayrıca metabolizma hızlandırıcı diyet formülleri de artık çok yaygın. En güzeli doğal ve sağlıklı zayıflamak….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir