Kilo Vermenin En Kolay Yolu ve Zayıflamanın Yolları

Kilo vermek elbette kolay bir şey değil. Ancak bazı zayıflama yöntemleri var ki kilo vermeyi en azından daha kolay ve eğlenceli bir hale dönüştürebiliyor. Kilo vermenin yolları arasında sizlere seçtiğimiz 5 kritik yöntem, ağrısız, aç kalmadan ve eğlenceli bir biçimde zayıflamak için son derece ekili olacak.

kardiyo egzersizleri

kardiyo egzersizleri

Bu yöntemlere geçmeden evvel küçük bir hatırlatma yapalım. Kilo vermenin en iyi yolunun ne olduğ tartışma görürür ama en kötü yolunun aç kalarak sağlığımızı bozmak pahasına zayıflamaya çalışmak olduğunu söyleyelim. Unutmayın ki toplama kamplarında kalmış insanların büyük bir çoğunluğu açlıktan ölmüştür. Aç kalmak insanı ölüme götürebilecek kadar riskli bir kilo verme yoludur. Aç kalarak zayıflamanın bir diğer riski ise vücudun zamanla açlığa alışması ve artık hiç birşey yemek istememesidir. Özellikle blumia hastalığı veya manken hastalığı denilen durumda bu dediğimizin aynı ortaya çıkar ve kişinin bünyesi yemeği kabul etmediği için kişi istemese de açlıktan ölme noktasına gelebilir. O nedenle aynada birkaç beden daha ince görünmek için sağlığımızı riske atmayalım ve sağlıklı kilo verme yollarını araştıralım.

Soğuk Su İçin

Soğuk su içmek fazla kilolardan kurtulmamıza 3 yönlü etki yapar. Bunlardan birincisi iştahı kesmesidir. İkinci olarak su sıfır kalorili bir içecektir ve bedenimize kalori anlamında hiç bir faydası yoktur. o nedenle kalorisiz bir içecek olarak su içmek kilo vermeyi kolaylaştırır. Son olarak suyun metabolizmayı hızlandırıcı etkisine değinelim. Hücrelerin yakıt olarak kullandığı besinler kan yoluyla bu dokulara ulaşır. Takdir edersiniz ki kan sudan müteşekkildir ve su ne kadar fazla tüketilirse kan dolaşımı o kadar hızlanır. Kan dolaşımının hızlanması hem hücrelere yakıt taşınmasını hızlandırır hem de kalori yakımı yani metabolizma faaliyetleri neticesinde oluşan atık maddelerin vücuttan atımını sağlar. Diğer yandan soğuk su, vücut ısısına yükseltilmeden kana karışmaz. Vücut suyun ısınmasını sağlamak için sindirim sisteminde ekstra kalori harcar. Bu da kişinin yediklerinin suyun vücut ısısına yükseltilmesi için yakılması anlamı taşır.

Günde 30 dakika kardiyo egzersizleri yapın

Kardiyo egzersizi, yorucu olmayan ama nabzı belirli bir seviyenin üstünde tutan egzersizler olarak bilinir. Kardiyo vasküler sistemi çalıştırdığı için bu egzersizlere kardiyo adı verilmektedir. Aslında neyin kardiyo egzersizi olup olmadığı tartışmalıdır. Ancak tartışmasız olan kardiyo egzersizleri de var. Herkesin kabul ettiği bu egzersiz hareketleri arasında tempolu yürümek, bisiklere binmek, hafif tempo ile koşmak, ip atlamak, merdiven çıkmak herkesin kolaylıkla yapabileceği basit egzersizler olarak sayılabilir.

Yemeklerden 2 saat sonra kahve için

Öğün aralarında kan şekeri düşmeye başladığında insanlar enerjilerini kaybederler. Bu enerjisizlik aynı zamanda insanları hareket etmeye de isteksiz hale getirir. Buna engel olmak için uzmanlar hafif süt katılmış kahve tüketilmesinin vücuda enerji katacağını söylüyorlar. Aşırıya kaçmamak kaydıyla bir fincan kahvenin zayıflamaya sayısız faydaları vardır.

Her gün 30 dakika daha fazla uyuyun

Düzenli ve yeterli uykunun insan sağlığı için önemli olduğunu hatırlatmaya gerek yok. Ancak uyku hakkında bilinmeyen bir gerçek varsa o da yeterli uykunun zayıflama ve kilo vermeye yardımcı olduğudur. Metabolizma hızının istenen seviyelere çıkmasına yardımcı olan gece uykusu, obezitenin de en büyük düşmanıdır.

Sebze Yemekleri Tercih Edin

Hem posalı hem de düşük kalorili yiyecekler olarak bilinen sebzeler, vitamin ve mineral bakımından da bir hayli zengindir. Sebze yemek mideyi kalorisiz liflerle doldurur ve normal şartlarda daha fazla kalori içeren yiyecekleri tüketerek alacağımız fazla kilolara baştan mani olur. Sebze yemeklerini zayıflamak için özellikle akşamları tercih etmeliyiz. Sadece yemek olarak değil, sebze çorbası biçiminde de tüketmek diyet sonrası verilen kiloları kontrol etmek isteyenlere vereceğimiz önemli bir ip ucu olacaktır.

Öğün aralarında meyve yiyin

Özellikle yaz aylarında karpuz kavun, kış aylarında ise portakal, greyfurt ve yeşil elma yemelisiniz. Yeşil elmanın mideyi uzun süre tok tutması, sizlerin özellikle diyet yaparken tatlı krizlerine girmenize mani olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir