Zayıflamak için motivasyon ve kilo vermek için motive olmak önemi nedir?

Fazla kilolarımızdan memnun olmadığımız halde bir çoğumuz bu durumu adeta normal bir şeymiş gibi kanıksar ve pek mutlu olmasak ta yaşamımıza devam ederiz. Bazı zamanlar fazla kilolarımız türlü nedenlerden dolayı aklımıza takılır ve bu kilolardan kurtulmak ve zayıflamak için bir şeyler yapmanın zamanının geldiğine inanırız. İşte böyle zamanlarda diyet, egzersiz, vb zayıflama yöntemleri arasında aklımıza ne yatarsa denemeye çalışırız. Ancak bu zayıflamak için yapılan diyetler ve egzersizler daha işin en başında bırakılır ve bu sefer de bir işi bitiremeyeceğimize ilişkin bir takım şüphelerle kafamız iyice karışmış ve motivasyonumuz bitmiş biçimde günlük yaşantımıza geri döneriz. Ta ki birkaç kilo daha alıp yeni kilolarımızı kafamıza tekrar takasıya kadar…

 

Yukarıdaki döngü bir çoğumuz için geçerli olan bir olgudur. Peki şişmanlık kısırdöngüsü olarak adlandırabileceğimiz bu kısır döngüden kurtulmak mümkün mü? Yanıt elbette mümkün olmalı. Peki zayıflamak ve kilo vermek mümkün hatta bazıları için bu denli kolaysa bizler neden kilo vermekte bir hayli zorlanıyoruz.? Bu sorunun tek yanıtı var o da zayıflamak için bizlere gerekli olan motivasyon ve kararlılığın ne yazık ki bir çoğumuzda olmayışıdır. Yani bir işi yapacağımıza ilişkin bir inanç eksikliği mevcutsa bu durumda o işi başarma ihtimali neredeyse sıfıra yaklaşmaktadır. Bu durumda zayıflamak için motive olmak, kilo vermenin önündeki e nemli gereksinim olarak duruyor.

Peki yetersiz motivasyon durumunda ne olur? Bu sorunun yanıtı oldukça basit; her ne yapıyorsak motivasyon eksikse o işi yarıda bırakırız. Diyet programları aç bırakıyor diye, zayıflama egzersizleri ise sizleri gereğinden fazla yoruyor diye yarıda bırakılır. Aslında bu vazgeçişin arkasındaki temel neden, motivasyon eksikliğinden başka bir şey değildir. Peki zayıflamak için motivasyon nasıl ayakta tutulur:

1) Diyet yapıyorsanız sizlere yemeyi ve içmeyi hatırlatan hiç bir ortama mecbur olmadıkça girmemelisiniz.

2) Sizinle benzer durumu paylaşanlar, zayıflama diyeti ile kilo verdirici bir takım egzersizler yapanlar ile bir şekilde diyaloga girmelisiniz.

3) Zayıflama hikayeleri dinleyip kilo vermek için gerekli olan motivasyonu ayakta tutmalısınız.

4) Kendinize bir diyet günlüğü tutabilirsiniz. Diyet günlükleri kişilerin zayıflama yolunda azim ve kararlığını sürekli korur ve besler.

5) Hayal ettiğiniz kiloya erişince giyeceğiniz giyecekleri gardroptan çıkartarak her gün izleyin.

6)Boşvermiş, bunalımlı ve kötümser kişilerden uzak durun.

7) Kendinize neden kilo vermeniz gerektiğine ilişkin 10 maddelik bir manifesto hazırlayın.

8) Zayıflamak için asla işin kolayına kaçmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir